Sivu 1/1

Erikoismaastokierros

Lähetetty: 02.06.15 10.29
Kirjoittaja Tapani Säilä
Erikoismaastokierros Espoon Oittaalla 23.8.2015. Ammutaan 2x12 rastia WA maastotauluihin. Erityisesti taljajousiampujia toivotaan osallistumaan. Katso kutsu Hoodin kotisivuilta http://www.hood-espoo.fi

Re: Erikoismaastokierros

Lähetetty: 02.06.15 13.14
Kirjoittaja Harri Verho
Onko jousilla WA säännöt? Ja ammutaan aina 3 nuolta per taulu?

Siis esim. taljalla yksipinninen tähtäin, lonkkarilla puunuolet jne? Vai saako esim. lonkkarilla ampua hiilareilla ja taljalla käyttäen viisipiikkistä tähtäintä?

Re: Erikoismaastokierros

Lähetetty: 09.06.15 13.59
Kirjoittaja Tapani Säilä
Erikoismaastokierros ei ole kilpailu. Käytetään soveltuvin osin WA:n ja IFAA:n sääntöjä. Kierroksen tarkoituksena on saada hajaannusta taustojen osuma-alueisiin. Kuten tiedetään on taljajousi erittäin tarkka ase. Taustojen kuluminen yhteen tauluun ammuttaessa kuluttaa taustaa niin, että nuolet alkavat mennä läpi varsinkin sateella ja nuolirikkojakin sattuu.
Taljajousi on taljajousi on siinä minkälaisia tähtäimiä tahansa, joten tervetuloa antamaan palautetta.
Tapsa

Re: Erikoismaastokierros

Lähetetty: 09.06.15 15.06
Kirjoittaja Tapani Säilä
Eihän sitä kerralla kaikkiin kysymyksiin muista vastata, mutta onhan tätä "paperia" Mieluummin lonkkarit ampuvat puunuolilla. Onhan vielä sellainen tapa. Jokaiselle ampujalle on 3 pystyrivissä olevaa taulua (kuten on totuttu ns."tipurasteilla") jos ja kun liikutaan neljän ampujan ryhmissä, niin jokaiseen ammutaan 1 nuoli, siis 3 nuolta/rasti. Isoihin tauluihin (80 ja 56cm)ampuvat kaikki samaan tauluun. (Ei taljat) 40 cm tauluihin taljat (AjaC vasempaan ja BjaD oikeaan tauluun) kaikki nuolensa (3 kpl/rasti)